F like Fake

Jeesus on väärennös. Tarkemmin ottaen tutkijoiden käsitysten mukaan rekonstruoitu kuva historian Jeesuksesta.

Ei. Tämä on selvästi väärennös ja harhaan johtamista. Vastuutonta ihmisten mielen ja mielikuvien manipulointia.

Ei. Jeesus oli vaaleaihoinen, sinisilmäinen, hoikka ja kaunispiirteinen. Sopusuhtainen. Olkoonkin pitkä tukka, mutta hei, monilla miehillä on pitkä tukka. Joskus se oli oikein muotijuttu paremmissakin piireissä.

Olen nähnyt kuvia Jeesuksesta. Oikeasta Jeesuksesta. Vähän kaikissa Hän näytti ja näyttää tältä:

Olkoonkin pitkä tukka ja näyttää ihan hipiltä. Mutta hipit rakastivat rauhaa. Peace. Kuuntelivat sodanvastaisia lauluja. Mitä nyt joskus hieman pössyttelivät kukkaa ja lehteä. Mutta hei, ainahan on nautiskeltu stimulantteja ja rauhoittavia. Ilmestyskirjaakaan tuskin olisi ilman sieniä. Eihän kukaan sellaista kirjoita ilman aivojen buustausta.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather
5 Kommenttia
Meri Vesanto

Ruotsalainen Jonas Gardell mainiossa kirjassaan Jeesuksesta esittää muun muassa, että Jeesuksella todennäköisesti oli huonot hampaat, eikä hän välttämättä osannut edes lukea. Gardell ei kuitenkaan kirjoita näin pilkatakseen Jeesusta, vaan todistaakseen itselleen ja muille, että Jumala ei ole ylenkatsonut ihmistä, eikä sulkenut ketään ulos.

Kalevi Kauppinen

On se ihme jos Jeesus joka on Jumalan poika ja hänen kauttaan kaikki on luotu mikä luotu ei ymmärtäisi kirjoitusta. Hän monessa kohtaa kertoo että kaikki tapahtuu niin kuin kirjoitettu ja hän tuntee kaikki ajatukset, niin kuin meidänkin ajatuksemme sekä tekomme.

Jokainen vastaa ajatuksista ja teoista viimeisellä tuomiolla, Jeesusta ei pääse pakenemaan vaikka kuinka kieltäisi hänen olemassa olonsa.

Käärinliinasta tutkijat arvioivat hänen olleen noin sata kahdeksankymmentä senttiä pitkä, kaikki muu hänen ulkonäystään on arvailua.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial