TALVITERÄTEOLOGISIA PÄIVITTELYJÄ 24. Jumalalla ei ole sattumia

Kankaanpään valtuuston puheenjohtaja Jari Koskela on tätä nykyä perussuomalaisten istuva kansanedustaja, mutta ennen sitä hän on työskennellyt muun muassa Isojoen ja Honkajoen seurakuntien virkaa sijaistavana kirkkoherrana. Teologian maisterin tutkinnon lisäksi Koskelalla on ekonomin paperit Uppsalan yliopistosta ja yhteiskuntatieteiden tohtorin paperit Kuopiosta. Varsin oppinut mies. Laaja-alainen, sivistynyt osaaja, näkijä ja kokija.

Koskelan väitöskirja käsitteli miesten selviytymistä avioerosta. Avioeroa miesten näkökulmasta. Kyllähän naiset selviytyvät. Hän on kertonut vihkivänsä pastorina vain ja ainoastaan heteropareja.

Koskela oli pohtinut kerran eräälle piispalle ääneen, oliko päätyminen teologian opintoihin sattumaa, kun psykologia ja lakikin olisivat kiinnostaneet.

”…Sitten hän sanoi, että Jumalalla ei ole sattumia”, Koskela kertoo piispan vastauksessaan todenneen.

Koskela sanoo, että hän itse siirsi myöhemmin nuo sanat vihkimilleen aviopareille, jotka kertoivat hänelle tavanneensa sattumalta. Niin justiinsa. Ei kukaan hellan ja nyrkin väliin päässyt vaimo ole siihen sattumalta päätynyt. ”Minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako”. Amen.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather
11 Kommenttia
Inline Feedbacks
Katso kaikki kommentit
Kalevi Kauppinen

Tämä tarina kertoo siitä, kuinka erilaisia ovat ihmisen uskomukset, toiset uskovat lähes kaiken olevan sattumaa, jopa maailman ja elämän syntymisen ja toiset uskovat, ettei mikään ole sattumaa.

Tähän täytyy lisätä oma mielipiteeni, ihmisellä on valintamahdollisuus siitä mitä hän tekee, mutta Jumala kumminkin tietää sen ennakkoon, mitä valitsemme. Tämä valintamahdollisuus tuo vastuun jokaiselle omista valinnoistaan, siitä vastuusta joutuu sitten aikanaan tilille, ja Jumala tietää senkin, kuinka meidän käy, hän tietää menneet sekä tulevat.

Tauno J. Jokinen

Toden totta, kaikella on tarkoituksensa.

Tauno J. Jokinen

Luonnossa ei ole mitään sattumaa. Kaikki tapahtuu tarkalleen niin kuin luonnonlait ohjaavat asioiden tapahtuvan. Ydinhiukkaset törmäilevät toisiinsa täydellisen tarkasti – tarkemmin, kuin biljardiammattilaisen osaa lyödä kaisan kulmaan.

Tulevaisuus on väistämätön seuraus nykytilasta, joskin Jumala yksin tuntee jokaisen alkeishiukkasen liikkeet. Tästä syystä vajavainen ihminen kuvittelee tapahtumien olevan sattumaa.

Tauno J. Jokinen

Vaikka evoluutio noudattaa omia fyysisiä lakejaan, ohjaa sitäkin ulkoiset olosuhteet, jotka useimmiten ovat sattumia. 

Eivät nämä ulkoiset olosuhteet mitään sattumia ole. Asteroidi osuu maapallolle täsmälliseen ennustettavalla hetkellä, koska maan ja asteroidin radat risteävät. Tämä oli väistämätön totuus jo miljoona vuotta ennen törmäystä.

Samalla tavalla jokainen ihmisen päätös on seurausta ihmisen aiemmista kokemuksista aivan samalla tavalla, kuin tietokone toteuttaa ohjelmaansa vääjäämättä käsky kerrallaan – kaikki mitä tapahtuu on suoraa seurausta historiasta.

Kalevi Kauppinen

Evoluutioon uskova ihminen luo oman maailmankatsomuksensa, jonka keskiössä on se kuuluisa sattuma. Minä sanoisin sitä sokeaksi uskoksi, koska kaasun räjähtäessä ei voi minkään luonnonlakien mukaan syntyä äärimmäisen tarkkaa järjestelmää, joka toimii niin kuin nyt se toimii.

Osa tiedemiehistä sanoo, että maailmankaikkeus vaikuttaa suunniteltuna, mutta ei voi olla sitä.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial