Trump on häpeäksi vapaalle maailmalle

Taidatko sen paremmin sanoa. ”Trump on häpeäksi Yhdysvalloille” – todellakin näin on.

Minusta vieläkin pahempaa tässä on, että Trump ei ymmärrä omaa asemaansa. Hän käy kauppaa maailmanpolitiikalla oman maansa kansalaisten häpeäksi.

Hänen kabinettinsa ytimessä on väkeä joiden poliittinen taso lienee jossain sähköautokauppiaan ja verot maksamatta jättäneen businesmiehen tasolla. Ilman presidenttiyttään Trump istuisi linnassa tekemisistään.

Kun USA:n presidentti puuhastelee Gazan alueen lomaparatiisi videoiden parissa niin samaan aikaan Trumpin päätöksiä liittovaltion korkein oikeus mitätöi kiihtyvään tahtiin. Yhdysvalloissa on vielä voimassa perustuslaki ja muut lait ja asetukset demokraattisesti säädettyinä.

Hän on Tanskan pääministerille soittamassaan puhelussa huutanut ja meuhkannut kun ei saa sitä mitä haluaa. Grönlanti ei ole myytävänä.

Ajatelkaa ystävät, veljet ja sisaret Kristuksessa. Maailman vaikutusvaltaisimman maan (vielä) johdossa on narsistinen psykopaatti, joka veljeilee sotahullun luulosairaan narsistin (Putin) kanssa, väittäen rakentavansa uutta maailmaa ja rauhaa. Heidän tukenaan on kansansa nälkään näännyttänyt kommunistidiktaattori, joka (Kim) tapatti oman veljensä peläten diktatuurin romahtamista.

Jos Ilmestyskirjan ja muidenkin uskontojen mainitsemat lopunajat eivät ole nyt, niin milloin ne ovat.
….

Ukrainan kansa ja sen yksimielisesti valitsema presidentti Zelenskyi on noussut vapaan maailman vertauskuvaksi, todelliseksi johtajaksi. Euroopan on Kiinan rinnalle asetuttava maailman toiseksi navaksi. Trump on rikkomassa Kiinan ja Venäjän liiton eikä alkuunkaan tajua mitä tekee.

Trumpin pelkäämä kauppasota ja aseellisen voiman valta annetaan ja aloitetaan lahjana Kiinan syliin. Kiina vielä on hiljaa mutta helposti kaataa Yhdysvaltojen talouden ja vetäessään Venäjältä tuen, tekee Venäjästä suuren köyhän ruumiin. Trumpin sankaruus on häpeäksi Yhdysvalloille.

Hän nillittää Naton jäsenmaksuista eurooppalaisille ymmärtämättä, että emme ole tyhmiä. Me, muu maailma maksamme Natossa amerikkalaisen sotateollisuuden ylläpidon. Mitä enemmän sotia Amerikan ulkopuolella niin sen parempi heille. Koneisto jota Nato ylläpitää kusee amerikkalaiselle sotatunkiolle.

Jos Eurooppa ei nyt herää ja anna Ukrainalle tukeaan niin kansallisvaltioiden ja demokratioiden aika on ohi. Europan on myös ajettava sotakoneisto ylös ja lopetettava hienostelu. Vahva väkivaltakoneisto ylläpitää järjestystä ja rauhaa. Ikävä kyllä.

Ukrainasta tuli oikeasti vedenjakaja diktatuurien ja demokratioiden väliin. Presidentti Zelenskyi on vapaan maailman keulakuva.

Toivon rauhaa ja rakkautta mutta ennustan olevani väärässä.

Onneksi on olemassa hiihdon MM-kisat ja hyvä viulu. Saan kieriskellä itseruoskinnassa niistä nauttien.

tuomo

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather
Tilaa
Ilmoita
6 Kommenttia
Inline Feedbacks
Katso kaikki kommentit
Meri Vesanto

On hyvin vaikea nähdä, että Trump (tai Putin) toimisi mistään muusta kuin narsismistaan käsin. Mutta aika näyttää.

Yki Räikkälä

Pidän todennäköisenä, että Kremlillä on ns. kompromattia eli kiristysmateriaalia Trumpista. Hän on ollut jo KGB:n ajoista seurannassa johtuen siitä kun meni tsekkiläisen Ivanan kanssa naimisiin 70-luvulla. Ja on vieraillut Moskovassa pariin kertaan Putinin aikana. Kerran tämä ”håpäisi” erään sviitin vuoteen, missä Obama puolisoineen olivat nukkuneet. Häpäisy tapahtui niin, että Trumpin sviittiin kutsumat prostituoidut ruiskauttivat ”kultaisia suihkuja” vuoteeseen Trumpin myhäillessä vieressä. FSB taltioi kaiken piilotetuilla kameroilla ja mikeillä. Tämä tieto on peräisin Britannian entiseltä tiedustelu-upseeri Christopher Steeleltä, joka oli saanut sen omia kanaviaan pitkin. Tästä oli juttu puolitoista vuotta sitten Suomen Kuvalehdessä.

Mutta tosin Trump on psykopaattinen narsisti, joka ihailee paitsi itseään, myös kaikkia autoritaarisia itsevaltiaita. Hän haluaa olla itsekin sellainen. Kuvauttikin itsensä taannoin kruunu päässään. Sekin vaikuttaa tämän pähkähulluun ja typerään käytökseen. Tosin tämä ei ole vain narsisti, vaan myös älyllisesti vajavainen, jonka jo KGB oli muistioihinsa merkinnyt.

Yki Räikkälä

Trumpille diilin tekemisen taide on sitä, että hän voittaa ja toinen on häviäjä. Kun Zelenskyi ei suostunut matelemaan Trumpin ja tämän hännystelijän, hätäapuvarapresidentti Vancen edessä, ja kehtasi tulla ovaaliin huoneeseen sota-ajan asussaan eikä puvussa, Trump suuttui.

Ovaalin huoneen arvoton näytelmä oli lahja Kremlille. Ja varmaan Xi Jinpingpongillekin. Itse asiassa en hämmästyisi, jos koko tilaisuus olisi käsikirjoitettukin Kremlissä.

Mielenkiintoinen ja oireellinen seikka on se, että venäläinen uutistoimisto Tass sai tuohon tilaisuuteen toimittajansa, vaikka tällä ei ollut edes asianmukaista lupaa. Sen sijaan Reuters ja AP jäivät ulkopuolelle – ei ollut akkreditointia. Trump on jo aiemmin kieltänyt AP:n toimittajilta pääsyn tiedotustilaisuuksiinsa, koska toimisto ei suostu käyttämään Meksikonlahdesta nimeä Amerikanlahti.

Se, että Tass pääsi tuonne ilman akkreditointiakin, on yksi merkki siitä, että Kremlillä on tukeva ote Trumpin palleista.

On muuten merkillistä sekin, että se diili jossa Ukrainan maametalleja piti Trumpin saaman ja jolla puheissa oli myös rahoittaa Ukrainan jälleenrakentamista, ei olla puhuttu mitään Venäjän vastuusta siinä. Venäjä, joka on Ukrainaa kolmen vuoden ajan järjestelmällisesti tuhonnut. Se diili, joka nyt jäi allekirjoittamatta siksi, ettei Zelenskyi madellut psykopaattisen narsistin edessä.

Mutta enemmän kuin Trumpin ja hänen apurinsa Vancen päätön ja typerä toiminta minua kummastuttaa, on suomalaisten putinistien hävytön trollaaminen. Tunnen yhden tällaisen ja vuosien takaa, enkä ihmettelisi, jos tälle maksettaisiin Moskovasta Kremlin propagandan levittäminen.

Lauantaina tämä kirjoitti facessa näin:

”Trump ja Vance yrittävät puhua Zelenskille järkeä – Zelenskille ainoa tavoite on jatkaa sotaa ja tapattaa omia kansalaisiaan täysin turhassa sodassa. Trumpin kannattaisi nyt heti vetää kaikki USA:n joukot ja kaikki USA:n asetuki sekä Ukrainaan toimitetut aseet pois Ukrainasta. Sen jälkeen ei ole Zelenskillä paljon sanottavaa, eikä EU:lla.”

Ja tällä yliopistokoulutetulla lakimiehellä on lauma harhaanjohdettuja seuraajia, jotka peukuttavat hullun lailla tämän postauksia ja huutavat kuorossa Jeees!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial