Kesäteräteologisia mietteitä 45. Evan keljumi

Tämän kesän viimeinen kesäteräteologinen latteus. Jokunen vuosi sitten sepittämäni juttu vähän tuunattuna.

Viimeisen luomispäivän iltana Jumala katsoi kaikkea tekemäänsä ja näki, että EI hyvä. Kaikki oli sangen tylsää. Aivan kuin ikuisuus jo ennen. Hänen tomusta puhaltamastaan Adamista ja tämän kyljestä lohkaisemasta Evasta tuli hömelöitä, jotka eivät pahasta mitään tienneet. Yksinkertaisesti ihmisestä tuli liian yksinkertainen. Ei vieläkään mitään draamaa. Siellä ne käyskentelivät, hymyilivät idioottimaisesti ja napsivat hedelmiä suuhunsa ja nauroivat lapsellisesti perhosille. ”Herranen sentään”, mutisi Jumala. ”Jo tässä on vietetty iäisyys tylsyydessä. Eivätkö nuo tomppelit nyt saa yhtään mitään aikaiseksi?”

Jumalan ajankulukseen luoma olento ei tuonutkaan mielekkyyttä olemiseen ja tuupannut ikuisuuden ainaista tylsyyttä tiehensä. Niinpä Hän päätti tehdä vielä yhden puun, mutta ei mitä tahansa omppupuuta, vaan puun, joka kaiken tietää. Sitten Hän meni ja sanoi näille luoduilleen: ”Älkää syökö hyvän ja pahan tiedon puusta, sillä jos siitä syötte, olette kuoleman omia”.Ja kun nuo Aatami ja Eeva olivat tyhmiä kuin nokian saappaat, oli paras laittaa vielä kärmes tekemään hyviä ehdotuksia, että viesti menisi perille. ”Ans kattoo ny mitä maanantaina tapahtuu”, tuumi Jumala ja meni tyytyväisenä sunnuntaitorkuille.

Ja kyllähän Jumalan nyt kelpasi. Jo alkoi tapahtua. Meniväthän ne tylsimykset kärmeksen lankaan. Ja niin tapahtui Jumalalle mieluisia asioita. Kuin itsestään tuli alastomuus, tuli häpeä, tuli himo, tuli suvunjatkaminen, tuli kuolema, tuli hyvä ja paha, tuli se… hmm, sille piti keksiä nimi. Hei, nimetkäämme sen synniksi. Juu näin tehdään. Näin kului pitkään. Paljon tapahtuikin. Mutta taas tuli aika pitkäksi Jumalalle, vaikka yhden ihmispopulaation vedenpaisumuksessa hukuttikin, antoi tulla veljesmurhia, sotia, kansanmurhia ja muuta olikin antanut ihmiselle askareeksi ja itselleen ajanvietteeksi. Väkivaltaviihteeseenkin kuitenkin turtuu, eikä kiksejä juuri enää saa.

Jotain uutta piti keksiä. No, kun Jumala päätti tehdä luodustaan itsestään poiketen kuolevaiseksi, joka juuri sitä kuolevaisuutta pelkää, niin Hän mietti, jos antaisikin tälle mahdollisuuden pelastua siltä pelottavalta kuolemalta. Jahas, mutta miten…? No tietysti, laitetaan poika asialle ja keksitään helvetti vaihtoehdoksi. Pannaan poika ristille ja kerrotaan ihmisille, että nythän on niin, että teitin pitäisi elää nuhteettomasti eikä syntiä harrastaman, mutta kun ette te kurjat siihen kykene ja turhaahan se olisikin, kun kannatte jo perimässänne niiden kahden ensimmäisen tomppelin typerän lankeemuksen, niin mitäs jos uskoisitte siihen, että poikani Jeesus on teitin lunastanut, niin kenties ette joudu sinne helvettiin, jonka olen vaihtoehdoksi duunannut, deal?

Ja näin tapahtui. Poika piti sitten tehdä. Ratkaisua ei pitkään tarvinnut miettiä. Hän kun on moraalin ja moraalittomuuden ylituomari, Hän raiskasi erään teinitytön ja sai aikaan tämän kanssa pojan, joka tuota lunastusdealia tarjosi ja teloitutti suunnitelman mukaisesti. Se nyt sattui olemaan se oma silmäteräkansa, joka sen teki, mutta sama se. Päämäärä tärkein, keinoilla niin väliä.  

Sitä Jumala vain ei laskenut eikä kaikkitietävyydessäänkään hoksannut, että sitten kun maanpäälliset ajat loppuivat ja ne uskovat, ne lunastetut, saivat luonaan uuden henkiruumiin ja kaikki olivat yhtä hyviä ja nuhteettomia ja lakkaamatta kurkku suorana veisasivat Hänen kunniaansa, joutui Hän kestämään kauheata moni- ja epä-äänistä jollotusta ja niin ikään tylsyyttä jälleen ikuisuuden.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather
Tilaa
Ilmoita
27 Kommenttia
Inline Feedbacks
Katso kaikki kommentit
Kalevi Kauppinen

Olisi hyvä selvittää itselleen mitä aika on, silloin tätäkin kysymystä voisi perusteellisemmin käsitellä.

Kari Engvist on tätä kysymystä esitelmissään tuonut aika seikkaperäisesti esille. Se että on aikaa täytyy olla materiaalia johon aika on sidottu, ilman materiaalia ei ole aikaa vaan kaikki on pyähtynyt ja on tila jossa mikään ei muutu. Jos ihmisessä oleva materiaali pysähtyisi niin että siinä ei tapahtuisi mitään niin silloin ihmisen kohdalla aika loppuisi ja hän olisi ajattomuudes tilassa.

”Aika on olemassaolon ja tapahtumien jatkuvaa ilmeisen peruuttamatonta etenemistä menneisyydestä tulevaisuuteen nykyhetken kautta.[1] Aika on fysiikan perussuure, jonka yksikkö on sekunti.”
Wikipedia

Kun ihminen kuolee niin hänen kohdallaan aika loppuu, ruumis hajoaa luonnon kiertokulkuun. Onko se sitten kaiken loppu siitä on kysymys johon kristinuskolla on oma vastatauksensa. Lähes kaikilla uskonnoilla on käsitys että elämä jatkuu jossakin muodossa maanpäällisen elämän jälkeen.

Tässä Yki kirjoittaa ajasta ja olettaa että aika on ikuista.

Viimeksi muokattu 7 kuukausia sitten by Kalevi Kauppinen
Kalevi Kauppinen

Kysymys on siitä jääkö ihmisen olemuksesta mitään kun maallinen vaellus loppuu. Suurin osa ihmisistä on kautta historian ovat olleet sitä mieltä uskonnoista riippumatta että jotain jää. Pakanakansoilla tämä uskomus on ollut vielä vahvempi kuin nyt tämän sivistyksen aikana, jolloin tieto on valtavasti lisääntynyt. Kun tieto lisääntyy niin samalla tietämys siitä miten kaikki on syntynyt ja miten elämä on alkanut on suurempi myseeri kuin aikaisemmin. Kaikki se se tieto mitä puhutaan totuutena on olettamus ei todistettua tietoa.

Se että olen saanut sen kuvan Ykin kirjoituksista kun hän hän käsittelee elämää yleensä on antanut minulle sen käsityksen että hänen ajatuksensa poikkeaa siitä mitä enemmistö ihmisistä ajatteelee elämän olemuksesta.

Onko ihmisessä mitään muuta kuin ne rakennusaineet josta ihminen rakennettu. Entä tunteet joita ihminen tuntee onko ne aineetonta, minusta ne ovat sillä tavoin että ne saavat ihmisen toimimaan tietyllä tavalla. Usko siihen että onko tuopuoleista elämää ei perustu tietoon vaan ihminen tuntee sisimmässään että elämä jatkuu kuoleman jälkeen.

Ihmiset jotka eivät usko elämän jatkumiseen elämän jälkeen kieltävät tämän mahdollisuuden jyrkästi koska se järkyttää heitä ja saisi heidän elämänsä täysin sekaisin, sen takia he tuovat oman näkemyksensä näyttävästi esille. Mitä enemmän he havaitsevat toisten ajattelevan samalla tavalla niin sitä enemmän he saavat sielullensa rauhan tai olettavat niin.

Kalevi Kauppinen

Se olisi tyyten kauhea ajatus, että joutuisin oleskelemaan jossain ikuisesti. Pitkästyn ja kyllästyn muutenkin herkästi.

Ei voi pitkästyä koska aikaa ei ole, pitkästyminen vaatii ajan kulua.

Kalevi Kauppinen

Egyttin pyrämiideissä on tavattu tuhansia vuosia sitten säilöttyjä venän jyviä jotka ovat saatu itämään kasvamaan. Jyvät ovat käytännössä oleet kuolleita koska niissä ei ole tapahtunut mitään elämää, mutta kun ne saavat kasvuolosuhteet niin ne lähtevät kasvamaan.

Jeesus käyttää vertauksissaan tätä ilmaisua ihmisen henkiruumiista jotka aikanaan nousee kuolleesta ja alkaa elämään uudessa maailmassa, jota Jeesus hallitsee. Jeesus itse nousi kuolleesta kolmantena päivänä mutta muut ihmiset ovat ajattomassa tilassa kunnes heidät herätetään.

On paljon sellaisia harhoja joissa kerrotaan että voidaan seurustella kuolleiden kanssa. On kaikenlaisia istuntoja joissa manataan kuolleiden ilmoittavan asioita jotka ovat tapahtuneet tai tulevaisuudessa tapahtuvat.

Ajattomuus on myös sitä että materiaalissa ei tapahdu mitään toimintaa.

Kalevi Kauppinen

Ei tällainen jyvä ole elävä eikä kuollut. Sillä ei ole mitään tekemistä kuoleman ja henkiin heräämisen kanssa kuin ehkä sitten vertauskuvallisesti.

Nimenomaan se on vertauskuvallinen sielun olotilaan kuoleman jälkeen joka meitä kaikkia joskus kohtaa.

Raamatussa on kuvaus siitä miten Mooses ja Elia herätettiin henkiruumiissa keskustelemaan Jeesuksen kanssa. Raamattu käsittelee tätä kysymystä johdonmukaisesti ja selkeästi. Ei uskovalle tämä on luonnollisesti hepreaa.

Kalevi Kauppinen

Outoa muuten on sekin, että dinosauruksista mainintaa noiden otusten lisäksi ei Raamatussa ole.

Kyllä Raamatussa puhutaan dinosauruksista mutta eri mimellä. Dinosaksen nimeä alettiin käyttää vasta myöhemmin kun niiden luita tutkittiin.

Mielenkiintoista on se että dinosauruksen luista on löytynyt pehmyttä kudosta jossa verisuonet vielä näkyvät, tämä kyseenalaistaa sen uskomuksen joka tutkijoilla on ollut aikaisemmin dinosaurusten sukupuuttoon kolemisesta. Näistä havainnoista vaietaan koska se on ristiriidassa aikaisempien uskomusten kanssa jossa puhutaan miljoonista vuosista, oikeampi olisi puhua tuhansista vuosista.

Eläimilläkin pitäisi johdonmukaisesti ajatellen sitten olla myös sielu, vai mitä?

Ihminen luotiin ihmiseksi ei eläimeksi joilla ei ole sielua.

Kalevi Kauppinen

Erityissä olosuhteissa fossiliiseissä on voinut säilyä jälkiä pehmytkudoksista. Mikä ettei noita olisi voinutkin säilyä kymmeniä miljoonia vuosia – siis hyvissä olosuhteissa. Aivan kuten niitä tuhansia vuosia säilyneitä jyviä.

Dinosaurusten piti hävitä 66 miljoonaa vuotta sitten, että pehmyskudodoksia ja verisuonistoa olisi säilynyt on täysin mahdotonta.

Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, Raamattu ei kerro sitä että Jumala loi apinan omaksi kuvakseen.

Kalevi Kauppinen

Olen lukenut niin sanottuja tietellisiä julkaisuja paljonkin mutta ne eivät minua vakuuta. Tietoa on otettava sieltä mistä sitä saa oli ne sitten uskonnollisia tai ei.

Seppo Heinola

’Mooses’ ja *Elias’ olivat essealasia munkkeja,jotka käyttivt enitn sankarien ja enkelien nimiä peiteniminään. Qumranin kirjoituksista ilmene tämä tapä ja tohtori Barbara Thiering on kertonut asiasta.

Seppo Heinola

Jos pysyttäisiin ytarkasti siinä, mitä Raamattu asiasta täsä kohta sanoo,niin ’jumalat tekivät ihmisen verenkuvansa kaltaisuudessa, toistan, kun jumalat tekivät ihmisen kuvansa kantaisuudessa, kuuluu tarkka käännös ’verenkuvansa kaltaisuudessa’, sillä heprean kaltainen sanan juurena on heprean verta tarkoittava sana dam. Sis myös Aatami oli juurikin a-dam.
Niinpä sanotan lapsen olevan isänsä verta ja puhutan verisukulaisuudesta, sillä perintötekijägeenit ovat verisolun kromosomeissa.
Niinpä, eikös ne nefilimin-jumalanpojatkin yhtyneet ihmisten tyttäriin? Taidamme olla jumalten sukua…

Markku Hirn

Kesän viimeinen keljuilu? Luulen ymmärtävni sinun logiikaasi aika hyvin. Mutta toisaalta et halua ymmärtää kertomuksiin liittyvää symbolikkaa.

Olet tietenkin oikeassa kaikessa mitä kirjoitat kun ajatellaan rationaalisesti ja siitä kaikki kunnia sinulle.

Ongelma rationaalisuuden suhteen on se, että se ei ota huomioon symbooliformatiota. Se puolestaan toimii kuin valveuni.

Alitajuinen, unityö tapainen. kaipuu että kaikki loppuu kuitenkin hyvin on usko pelastushistoriaan.

Mitä sillä on väliä jos se on objetiivisesti totta tai ei? Miksi yrittää tehdä uskovaisia järkevän rationaalisiksi olioiksi?

Markku Hirn

Tosiaankin , miten Marian raskaaksitulo tapahtui. Jonkinlainen siitiön ja munasolun yhtyminen on täytynyt tapahtua, mutta miten? Jos se olisi ollut puhtaasti neitseellinen ,munasolun itsenäinen kehittyminen lapseksi niin tuloksen olisi ollut tyttö. Olisi kiva tietää lähemmin tuosta paljonpuhutusta enkelistä joka toimi sanansaattajana . Paavalin mukaan enkelit taivaassa ovat neutreja sukupuolettomia. Sama kohtalo odottaa kaikkia taivaaseen pääsijöitä. Siellä ei enään ole naisia eikä miehiä vaan ollaan enkelien kaltaisia.

Siis, saattoiko joku komea mies esiityä Jumalan enkelinä nuorelle murrosikäiselle tytölle ja ehdottaa yhdyntää jonka tuloksen syntyi poikalapsi?

Viimeksi muokattu 7 kuukausia sitten by Markku Hirn
Markku Hirn

Jos Jeesus on ollut olemassa, minkä kyllä uskon, niin hänellä on täytynyt olla äiti. Alkukritillinen seurakunta oli hyvin pieni porukka ja siellä suurinpiirtein kaikki tunsivat toisensa. Joten luulen että hän oli niissä piireissä hyvin tunnettu henkilö mutta siihen aikaan vähemmän keskeinen. 100-luvulla eläneiden piispojen mukaan apostoli Johannes otti hänet mukaansa Patmos-saarelle jossa hän eli vanhaksi. Marian asema myyttisenä Jumalan äitinä syntyi suurinpiirtein 300- luvulla munkkikuntien syntymisen paikkeilla.

Minä kyllä uskon että hän oli neitsyt ensimmäiseen yhdyntäänsä asti kirjallisesta hiuksenhalkomisesta huolimatta. Vai olisiko hän elänyt vapaissa suhteissa ennen ”enkelin” ilmestymistä hänelle?

Minä olen kiinnostunut tuosta enlkeli jutusta kun olen tavannut naisia jotka väittävät tulleensa raskaiksi Marian tapaan ja ovat valeraskaita. Joten asialla on psykologinen puolensakin.Selvä nuoren tytön hätävale kasvojensa pelastamiseksi. Hänen äitinsä valitsi uskovansa siihen ja lähetti hänet turvaan sukulaisiin Jerusalemiin missä hänelle löytyi halukas sulhanen. Alkuseurakunta uskoi varmasti hyvin halukkaasti tuohon enkeli-kertomukseen . Onhan se eriasia että heidän Messiaansa äiti tuli raskaaksi Jumalan Hengestä kun jonkun viettelyksen tai jopa väkisinmakaamisen seurauksena.

Viimeksi muokattu 7 kuukausia sitten by Markku Hirn
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial